Nevarnosti in poškodbe psov v gorah
Kakšne nesreče se v gorah lahko zgodijo psom in kako jih preprečiti.
Kako izbrati primerne planinske poti?
Za obisk gora je nujno, da je pes dobro vzgojen. Obvladati mora tri osnovne stvari:
- odpoklic,
- hojo na popuščenem povodcu in
- srečevanje ljudi, drugih psov in živali.
Kdaj ne s psom v hribe?
Tako kot za ljudi je tudi za pse bolj kot vzpon obremenjujoč sestop, saj je pritisk na sklepe okončin mnogo večji kot pri vzponu.
Računajte s tem, da ko dosežete vrh je za vami manj zahtevna polovica poti.
Psi zaradi higienskih standardov nimajo vstopa v planinske koče. Je pa v nekaterih kočah mogoče s psom prenočiti. Kakšen je režim v kočah, preverite vnaprej.
Pomembno: v okolici planinskih koč in na planinskih poteh pobirajte pasje iztrebke in jih odložite v ustrezen zabojnik v dolini.
Preprečite pregretje psa in druge sistemske težave
Nevarnost za pse v gorah ne predstavljajo samo poškodbe in padci. Pozorni morate biti tudi na sistemske težave, ki lahko v primeru pregretja in podhladitve privedejo tudi do šoka in pogina. Sistemske težave so torej:
- pregretje,
- utrujenost,
- dehidracija in
- pozimi podhladitev.
Toplotni udar pri psu
Opozorilni znaki, da je nekaj narobe, so slinjenje, hitro plitvo dihanje in nenavadno vedenje.
Ko se pes pregreje, potrebuje veliko časa, da se ohladi na normalno temperaturo, saj pes znižuje telesno temperaturo le z dihanjem. Ne bo dovolj, da spije malo vode in malo počiva, da boste lahko nadaljevali pot, pač pa psu pomagajte z ohlajanjem in nato obrnite domov.
Za psa imejte s sabo poleg običajne količine še rezervno količino vode.
Pri pregretju psa počasi ohlajajte z mokro brisačo, in sicer od okončin proti telesu. Nikakor ga ne izpostavljajte nenadnemu mrazu, recimo hlajenje v gorskem potoku, saj bi lahko žival doživela šok.
Oglejte si posnetek dogodka Varno s psom v hribe, ki smo ga organizirali v okviru akcije Očistimo gore z voditeljem Juretom Gregorčičem in sogovorniki iz Planinske zveze Slovenije, Gorske reševalne zveze Slovenije, Alfakana in Zavarovalnice Triglav.
Kaj pa pogoste poškodbe psov v gorah?
Prva pomoč ob poškodbah psa v gorah
V nahrbtniku imejte prvo pomoč za psa, ki naj vsebuje:
- sterilne komprese in gaze,
- navadne in elastične povoje,
- medicinski lepilni trak,
- škarje,
- rokavice iz lateksa,
- fiziološka raztopina,
- pinceta za odstranjevanje klopov,
- sredstvo za pomoč pri prebavnih motnjah, zastrupitvah, alergijah (raztrupljevalni gel).
Psu nikoli ne dajajte protibolečinskih tablet ali zdravil, ki so namenjene ljudem, pač pa le zdravila, ki jih predpiše veterinar.
Pes je lahko zaradi poškodbe, bolečin, helikopterja in vsega dogajanja okrog reševanja vznemirjen in celo popadljiv. Gorski reševalci morajo v primeru reševalne akcije ukrepati hitro in čimbolj varno. Zato morate vi kot vodnik ukrepati tako, da psa čimbolj umirite.
Ker mora pes v primeru reševanja imeti nagobčnik in brez njega sploh ne sme v helikopter, je navajanje na nagobčnik pomembna stvar, ko jo morate vključiti v proces učenja in vzgoje psa.
Prva pomoč ob zastrupitvah psa
V primeru alergijske reakcije psu ne dajajte antihistaminikov, ki jih uporabljate vi, saj je odziv nepredvidljiv.
Želimo vam veliko lepih in varnih trenutkov v gorah z vašim štirinožnim prijateljem. Da se skrbi za zdravje v primeru, če bi šlo na gorskem podvigu kaj narobe, ne pridruži še finančna skrb, preverite pakete zavarovanja psov.
Izbor najnovejših zgodb in nasvetov za brezskrbno življenje z vašim psom, enkrat na mesec v vašem e-nabiralniku.