Potovanje z vlakom po Evropi
Kako načrtovati potovanje z vlakom po Evropi in ideje, kam se odpraviti.
Odkrivanje novih krajev, spoznavanje različnih ljudi, udobje, cenovna dostopnost, varnost in majhen vpliv na okolje so odlični razlogi, da se na potep po Evropi odpravite z vlakom. Poleg tega pa imajo takšna popotovanja še pridih pustolovščine. Sproščena pot, druženje in majhen ogljični odtis? Super, gremo na pot!
Interrail in druge možnosti
Že več kot pol stoletja, vse od leta 1972, potujejo mladi (zadnje čase pa tudi družine in malce starejši) po Evropi z vozovnico Interrail. Danes gre za vožnje v sodobnem, povezanem sistemu, v katerega je vključenih kar 33 držav. Tako lahko potujete po vsej Evropski uniji razen otoških držav Malte in Cipra, v omrežje pa so vključene še Bosna in Hercegovina, Srbija, Črna gora, Severna Makedonija, Turčija, Švica, Norveška in Velika Britanija. Cene so različne, izbirate namreč lahko med večdnevnimi ali večmesečnimi vozovnicami. Mladi do 28. leta imajo na vse vozovnice 25-odstotni popust.
Digitalne vozovnice, ki jih lahko shranite v mobilno aplikacijo, kupite na spletni strani Interrail.eu, tiskane pa so v Sloveniji na voljo na večjih železniških postajah.
Interrail pa ni edini cenovno privlačen način popotovanja z vlakom. Številne tuje železniške družbe mladim ponujajo ugodne vozovnice:
- Trenitalia – Vozovnice za popotovanja po Italiji so namenjene mladim, odraslim in starejšim popotnikom. Izbirate lahko med osnovno različico Easy ali vozovnico Comfort, s katero si boste lahko privoščili malce več udobja. Nato pa določite le še število voženj in že greste lahko na obisk k našim sosedom.
- Deutsche Bahn – Obiskovalci iz tujine lahko po Nemčiji potujejo z ugodnimi vozovnicami, katerih cena je odvisna od števila dni.
- Renfe Pass – Vozovnica španskih železnic je namenjena tujcem, z njo pa lahko v enem dnevu potujete samo z enim vlakom v eno smer. Če prestopite, morate doplačati.
Tudi Slovenske železnice ponujajo vrsto poti v tujino po cenah, ki so precej nižje od stroška goriva ali pa letalske vozovnice.
Kam vse se da potovati z vlakom?
Glede na to, da je Slovenija del močno razvejanega evropskega železniškega omrežja, sta Ljubljana in Maribor z vlaki precej dobro povezana z večjimi evropskimi mesti:
• Če se boste na Dunaj odpravili iz Ljubljane skozi Jesenice, boste prestopili samo v avstrijskem Beljaku, če pa boste potovali prek Maribora, boste prestopili v Gradcu.
• Do Berlina boste iz Ljubljane prišli v enem dnevu. Prestopili boste v Salzburgu in Münchnu, ravno ta zadnji del pa je zaradi nove proge in čudovite okolice pravi užitek.
• Če boste zjutraj odpotovali iz Ljubljane, boste pozno ponoči na glavni železniški postaji v Parizu. Prestopili boste v Beljaku, Münchnu in Mannheimu.
• Ko bi radi skočili v morje, se z enosmerno vozovnico odpeljite do Reke za le devet evrov.
• Če pa vas mika odkrivanje alpskega pogorja, se lahko ob desetih odpravite iz Ljubljane s spalnikom in se zjutraj spočiti zbudite v Zürichu.
• Iz Trsta imate neposredno hitro povezavo s številnimi italijanskimi mesti, tudi z Neapljem na jugu. Po sedmih urah udobne vožnje in spoznavanja pokrajin italijanskega škornja boste uživali v slastnih picah. Iz Neaplja se lahko z vlakom odpravite naprej v slikovito mesto Sorrento ali pa obiščete priljubljeni morski razglednici Amalfi in Positano.
Katere so prednosti potovanja z vlakom in na kaj je treba paziti?
Med potovanjem z vlaki lahko uživate v opazovanju pogosto zelo slikovite okolice, tako da dobite dobro predstavo o krajih ob poti. Sedeži so udobni, tako da imate več prostora za noge kot v letalih ali avtobusih. Poleg tega se lahko med vožnjo prosto gibljete po vlaku, kar še posebej koristi na daljših poteh, ki lahko zaradi večurnega sedenja postanejo izjemno neudobne. Tudi stresa je manj: odpadejo dolgotrajne procedure, kot so varnostni pregledi na letališčih, in tudi dve uri pred odhodom vam ni treba biti na peronu. Za vsak primer pa bodite tam vsaj petnajst minut prej, da ne boste lovili zadnjega trenutka.
Na sebi imejte primerna oblačila. Poleti je lahko v klimatiziranem vlaku precej hladno, zato je koristna majica z dolgimi rokavi ali pulover. S potovalno blazino za vrat bo počitek udobnejši. Novejši evropski vlaki so opremljeni z električnimi vtičnicami, ampak če med potjo ne morete brez elektronskih naprav, razmislite še o dodatni bateriji (power bank) za telefon ali tablico. Obvezno vzemite s seboj tudi slušalke: nihče si ne želi sedeti v bližini potnikov, ki predvajajo glasbo ali na glas gledajo akcijske filme. Tako početje je nevljudno, v posebej označenih tihih vagonih pa je tudi prepovedano.
Še dodatno opozorilo: pazite na svojo lastnino.
Bodite pozorni na svojo prtljago, predvsem pa na denarnico in druge vrednejše osebne predmete. Vedno imejte svoje dragocenosti pri sebi ali na varnem mestu.
Če potujete z večjo prtljago, vam utegne priti prav tudi majhna kolesarska ključavnica. Ta lahko ustavi nepridiprava, ki bi hotel kaj na hitro izmakniti iz torbe.
Zavarovanje pomeni varnejše potovanje
Potovanje z vlakom je lahko čudovita izkušnja, saj se ga boste zelo verjetno spominjali po lepih krajih, odlični družbi in počitniško-raziskovalnih utrinkih. A za vsak primer, če boste imeli smolo, se primerno zavarujte, da vas ob morebitnih težavah ne bodo doleteli še nepotrebni stroški.
Življenjskemu slogu mladih, starih do 35 let, je prilagojeno zavarovanje LAJF, ki ga lahko sklenete na spletu za obdobje treh let. Kombinacija življenjskega in nezgodnega zavarovanja velja doma in v tujini, vam ali vašim bližnjim pa v primeru nezgode ali smrti pomaga do večje finančne varnosti.
Zdravstveno zavarovanje za tujino prinaša finančno varnost s kritjem stroškov zaradi nepredvidenih dogodkov, kot so zdravstveni stroški, nezgode, prekinitve potovanja, zavarovanje odgovornosti. Na voljo so različni paketi, prilagojeni trajanju in namenu potovanja (turistična, poslovna, študijska potovanja).
Zavarovanje odpovedi turističnih potovanj vam pride prav, če morate zaradi nepredvidljivih vzrokov odpovedati rezervirano in plačano potovanje, nastanitev, prevoze ali vstopnice za prireditve.