Klima v avtu: kdaj in kako jo uporabljati?
Pravilna uporaba klimatske naprave je ključna za vaše zdravje in vaš avtomobil.
Pravilna uporaba klimatske naprave je ključna v skrbi za vaše dobro počutje, zdravje in ne nazadnje tudi za funkcionalno stanje avtomobila. Zato je dobro vedeti, kdaj jo vklopiti in kdaj ne ter na kakšno temperaturo jo nastaviti.
Če so z vami v avtu otroci ali starejši, pa tudi živali, ki so občutljivejši za temperaturne spremembe, morate biti posebno pozorni pri nastavljanju jakosti in smeri hlajenja.
Klimatske naprave lahko v grobem delimo na ročne in avtomatske. Pri ročnih klimah morate sami nastaviti jakost ventilatorja in moč hlajenja, avtomatske pa vse delo opravijo same, vi le izberete želeno temperaturo v vozilu. Avtomatske so primernejše tudi zato, ker vam jih med vožnjo ni treba naravnavati.
Uporaba klime po etapah vožnje
- Pred odhodom na pot
Ne glede na to, kateri tip klimatske naprave imate v avtomobilu, vozilo že pred vožnjo prezračite. Če imate možnost, ga na hitro premaknite v senčen prostor. Če nimate časa čakati deset minut, da se avtomobil v senci dobro prezrači, strokovnjaki svetujejo, da pred vožnjo vsaj za nekaj minut odprete avtomobilska okna in po možnosti tudi prtljažnik. S tem izpustite vroč zrak iz vozila in se bo to tudi kasneje, ko vključite klimo, hitreje ohladilo.
Vročina izrazito obremenjujoče deluje na naše telo, zato si poskusite vzeti vsaj pet minut časa za zračenje avtomobila.
- Začetek poti:
Optimalna temperatura, ki jo doseže klimatska naprava, naj bi bila med 21 in 23 stopinjami Celzija. Vendar pa morate to vrednost prilagoditi tudi zunanji temperaturi.
- Vožnja:
- Parkiranje:
Vzemite si čas in poiščite primeren parkirni prostor, če je le mogoče, v senci ali garaži. Zelo smiselno je tudi, da vetrobransko steklo prekrijete z odbojno zaščito, ki bo poskrbela, da temperatura v avtomobilu ne bo naraščala tako hitro.
Steklo uničuje tudi vročina, posebno če so na njem že zimske mikropoškodbe od kamenčkov. Ob hkratni razgretosti in hladu zaradi delovanja klime se lahko poškodbe stekla razširijo.
Ključna pa je tudi pravilna usmeritev ohlajenega zraka. Ta ne sme pihati neposredno v vas ali druge potnike, temveč mora krožiti po kabini. Prezračevalne šobe morajo biti zato vedno usmerjene stran od glave in drugih delov telesa, torej v okna ali še bolj idealno v strop, od katerih se hladen zrak odbija v prostor.
Klima in poraba goriva
Pri nemškem klub ADAC so ugotovili, da vklopljena klimatska naprava v povprečju k porabi goriva prispeva od 10 do 15 odstotkov.
Vzdrževanje klime
Klimatsko napravo naj strokovnjaki pregledajo vsaj na vsaki dve leti, če prevozite več kot 30.000 kilometrov na leto, pa je potreben letni servis.
Po podatkih AMZS se pri samo 20 stopinjah Celzija notranjost avtomobila v eni uri na soncu ogreje do 46 stopinj Celzija.
Temperatura v avtomobilu torej lahko nevarno naraste tudi v ne poletnih mesecih. Poleti pa se zlahka dvigne do 70 stopinj Celzija.
Izbor najnovejših zgodb in nasvetov za brezskrbno pot z vašim avtomobilom, enkrat na mesec v vašem e-nabiralniku.