Vožnja pozimi
Nasveti za vožnjo v zimskih razmerah.
Pozimi vas na cesti lahko pričakajo zahtevne vozne razmere – od zasneženega in poledenelega cestišča, do megle in močnega sneženja. Preverite nasvete, da boste tudi takrat vozili varno in previdno.
Najprej poskrbite za zimsko opremo
Zakon o pravilih cestnega prometa pravi, da mora biti vaše vozilo od 15. novembra do 15. marca naslednjega leta opremljeno s predpisano zimsko opremo. Zakon sicer v omenjenem obdobju dovoljuje poletne pnevmatike, a le, če so opremljene s snežnimi verigami, ustrezno velikimi za vaše vozilo.
To pomeni 4 zimske pnevmatike z oznako "M+S" ali ''M.S'' ali ''M&S'', minimalna globina profila pnevmatik pa mora biti 3 mm.
Vendar zimsko opremo potrebujete tudi pred navedenim datumom ali po njem, če se pojavijo zimske razmere – sneži in se sneg oprijema vozišča, ali da je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo.
Kdaj uporabiti verige?
Čeprav so za zimske razmere zimske pnevmatike veliko varnejše, če res močno sneži, vseeno niso zadostna zimska oprema. Takrat uporabite verige.
Tekstilne verige lahko uporabljate že, če je cesta le razmočena. Za uporabo jeklenih verig pa mora zapasti nekaj centimetrov snega, da pnevmatika med vožnjo ne pride v stik s površino vozišča. Če jih uporabljate na kopni cesti, lahko poškodujete tako verige kot pnevmatike.
Večino verig je treba, potem, ko jih nataknete, po nekaj metrih vožnje ponovno zategniti. V vsakem primeru se po nekaj metrih ustavite in se prepričajte, da veriga na kolesu ne opleta.
Hitrost vožnje s snežnimi verigami je omejena na največ 50 km/h, tudi na avtocesti.
Prilagodite vožnjo zimskim razmeram
Poleg opreme je nujno, da vožnjo v zimskih razmerah prilagodite zimskim razmeram. Priporočamo, da:
- hitrost vožnje zmanjšate in prilagodite razmeram na vozišču;
- povečate varnostno razdaljo med vami in vozilom pred vami;
- zavirate rahlo in po potrebi postopno z večkratnim pritiskom na stopalko;
- smeri vožnje ne spreminjate sunkovito, odsvetujemo pa tudi sunkovito speljevanje;
- vozite čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti;
- ste posebej pozorni na dele ceste, na katerih se pogosteje pojavlja poledica;
- se od doma odpravite prej kot običajno, saj boste najverjetneje potovali dlje.
Čeprav ima med vožnjo po cestah z večjimi nagibi (vzponi in spusti) praviloma prednost vozilo, ki vozi navzgor, v zimskih razmerah upoštevajte, da vozilo, ki vozi navzdol, veliko težje ustavi, manevrira ali se umakne.
Če se srečata dve neenakovredni vozili (npr. tovornjak in osebno vozilo), pa okretnejše vozilo odstopi prednost manj okretnemu.
Bodite pozorni na posebne dele cest
Slabše vozne razmere, kot je zasneženo in poledenelo cestišče in slabša vidljivost, lahko pričakujete predvsem na delih cest, ki so izpostavljeni vlagi, vetru in mrazu. To so:
- mostovi,
- deli cest, ki vodijo skozi gozd, in
- deli cest, ki so izpostavljeni močnemu vetru (burja).
V članku preverite, kaj se zgodi, če ste vozili z letnimi pnevmatikami in bili udeleženi v prometni nesreči.
Izbor najnovejših zgodb in nasvetov za brezskrbno pot z vašim avtomobilom, enkrat na mesec v vašem e-nabiralniku.