Kaj je zelena karta in ali jo res potrebujem?
Za vstop v nekatere evropske države je obvezna, priporočljivo pa je, da jo imate tudi v drugih državah
Kaj je zelena karta?
Mednarodna karta za zavarovanje motornega vozila oziroma zelena karta ni zavarovalna polica, temveč je zaradi poenotene oblike v vseh državah sistema zelene karte pomemben dokument, s katerim dokažete veljavnost zavarovanja avtomobilske odgovornosti.
Z zeleno karto kot voznik v primeru policijske kontrole ali prometne nesreče dokažete, da imate sklenjeno zavarovanje avtomobilske odgovornosti.
Če v tujini povzročite prometno nesrečo in zelene karte nimate, zavarovalnica sicer vseeno krije škodo. Možno je le, da se bo na kraju dogodka podaljšal postopek dokazovanja, da imate sklenjeno in veljavno zavarovanje avtomobilske odgovornosti.
Kje potrebujem zeleno karto?
Za vstop v naslednje države morate predložiti zeleno karto: Albanija, Azerbajdžan, Maroko, Moldavija, Tunizija, Turčija in Ukrajina.
Pred potovanjem v Združeno kraljestvo vam svetujemo, da si priskrbite veljavno zeleno karto, s katero se boste v primeru preverjanja zavarovanja avtomobilske odgovornosti najlažje izognili morebitnim težavam.
Kako lahko pridobim zeleno karto?
Mednarodno karto za zavarovanje motornega vozila oziroma zeleno karto lahko naročite v postopku sklepanja zavarovanja avtomobilske odgovornosti in jo prejmete po elektronski pošti skupaj z ostalo zavarovalno dokumentacijo.
Avtomobilsko zavarovanje lahko enostavno in hitro sklenete preko spleta ali preko zastopnika.
Kaj če potrebujem zeleno karto?
Zeleno karto največkrat potrebujete, če ste udeleženi v prometni nesreče v tujini ali s tujcem. Predložiti jo mora povzročitelj in to zaradi kasnejšega lažjega uveljavljenja odškodninskega zahtevka.
Če mednarodna karta za zavarovanje motornega vozila nima kopije, naredite fotokopijo ali jo fotografirajte.
V primeru prometne nesreče sledite naslednjim korakom:
- Najprej zavarujte kraj nesreče, da se ne bi pripetilo še kaj.
- Pokličite reševalce, označite kraj nesreče z varnostnim trikotnikom, oblecite odsevni brezrokavnik, v primeru prometne nesreče na avtocesti takoj zapustite vozni pas in stopite za varovalno ograjo.
- S soudeleženci v prometni nesreči si izmenjajte osebne podatke, podatke o zavarovanju in vozilu ter natančno izpolnite Evropsko poročilo o prometni nesreči, skupaj s skico in morebitno ugotovljeno odgovornostjo udeležencev.
- Od povzročitelja prometne nesreče pridobite izvod njegove mednarodne karte za zavarovanje motornega vozila oziroma zelene karte ali zavarovalne police oziroma karto ali polico fotografirate.
- Če je mogoče, na kraju prometne nesreče naredite nekaj fotografij, ki naj čim natančneje prikazujejo kraj nesreče, poškodbe vozil in položaj udeleženih vozil.
Več o zeleni karti in ukrepanju ob različnih primerih prometnih nesreč in avtomobilskih škod si preberite v brezplačnem Voznikovem vodniku.
Izbor najnovejših zgodb in nasvetov za brezskrbno pot z vašim avtomobilom, enkrat na mesec v vašem e-nabiralniku.